ایرادات اخلاقی, فنی و حرفه ای بر وایبر, لاین, واتساپ, تانگو و اپلیکیشنهای مشابه

این روزها استفاده از اپلیکیشنهای موبایل جهت اطلاع رسانی , ارسال پیامک های متنی و تصویری رواج یافته است. امکانات مفید اپلیکیشنهای تقریبا بی شماری که دراین حیطه طراحی شده اند غیر قابل انکار است. با اینحال, بنظر می رسد بسیاری از کمپانی های طراحی کننده این اپلیکیشنها قواعد شناخته شده مرتبط با استفاده و یا انتقال و ذخیره سازی اخلاقی اطلاعات , اخلاق مهندسی نرم افزارهای رایانه ای و سایر گایدلاینهای ارائه شده توسط سازمانهای توسعه دهنده روتینهای اخلاقی نظیر The code of fair information practiceو مشابهم را رعایت نمی کنند. امروز در وبلاگم قصد دارم برخی از اشکالات فنی و حرفه ای و عدم توجه به اخلاق در برخی از اپلیکیشنهای موبایل را لیست کنم.

 نظر شخصی من این است که این اپلیکیشنها تازمانی که این مشکلات را برطرف نکنند احتمالا بد نخواهد بود که مجدودیتهایی برای آنها درنظر گرفته شود یا آنها را وادار به رعایت قوانین و اخلاق حرفه ای در زمینه تبادل اطلاعات کرد. البته این نظر شخصی من است و برخی از شواهدی را که احتمالا به نفع این نظر شخصی من است را در زیر لیست کرده ام:

یک. در اپلیکیشن وایبر, واتساپ, و بسیاری دیگر از آنها, این امکان وجود ندارد که یک فرد بتواند این موضوع را که کاربر این اپلیکیشنها است را مخفی نگه دارد و یا بصورت انتخابی به برخی از افراد نشان بدهد. فقط کافی است تا نام و شماره تلفن یک نفر در لیست دفترچه تلفن شما حاضر باشد تا بتوانید در اپلیکیشن وایبر و یا واتساپ و برخی اپلیکیشنهای مشابه, حضور آن افراد و استفاده آنها از واتساپ و یا وایبر را شناسایی کنید. باید گزینه ای وجود داشته باشد که کاربران این اپلیکیشنها بتوانند ردیابی خودشان بر روی این شبکه های موبایلی را به سلیقه و خواست خود آزاد یا محدود و یا کلا مخفی نمایند. درحالی که چنین انتخابی در بسیاری از این اپلیکیشنها وجود ندارد. حتی مشهور ترین شبکه اجتماعی اینترنتی که ایرادات زیادی در امنیت کاربران به آن وارد است هم اینقدر مانند این شبکه های موبایلی بی در و پیکر نیست و این گزینه را برای کاربران فراهم کرده است که یک کاربر بتواند تنظیم کند که نام و پروفایلش قابل جستجو براساس نام و یا ایمیلی که آن پروفایل را ایجاد کرده است نباشد.

دو. برخی از این اپلیکیشنها نظیر وی چت و ... امکان این را فراهم کرده اند که هر کسی بتواند تمام افرادی را که مثلا در فاصله یکصد متری از ما هستند و از آن اپلیکیشن استفاده می کنند را شناسایی و ردیابی کنیم. من اعتقاد دارم که این امکان در وی چت و نرم افزارهای مشابه, تعدی کننده به حقوق افراد است. شاید من و شما نخواسته باشیم کسی در فاصله صد متری یا یک کیلومتری ما بتواند استفاده ما از این اپلیکیشنها را شناسایی کند و حتی تصویر و نام ما را هم ببیند.

سه. یکی از واضح ترین شواهد بی توجهی به حقوق کاربران یک اپلیکیشن موبایل را بصورت خیلی واضح و آشکار می توان در اپلیکیشن وایبر مشاهده کرد. در اپلیکیشن وایبر, اگر کسی یک فایل ویدیویی سنگین و یا تصاویر متعدد را به شما ارسال کند و شما نخواسته باشید آن فایل ویدیویی و یا تصاویر راروی گوشی موبایل تان (و یا روی رایانه تان درصورتی که از نسخه تحت رایانه آن اپلیکیشن استفاده کنید), هیچ چاره ای ندارید. این موضوع مخصوصا به هنگامی که شما عضوی از یکی از گروه های وایبری باشید که شامل دهها عضو باشد و هر عضوی دلش بخواهد عکس ها و ویدیوهای کوتاه متعدد را در گروه به اشتراک بگذارد, و مخصوصا اگر به اینترنت پرسرعت دسترسی نداشته باشید بیشتر خودش را نشان می دهد. تصور کنید که شما بصورت اتوماتیک روزانه دهها فایل تصویری و ویدیویی ناخواسته را توسط وایبر بر روی موبایل و رایانه تان ذخیره می کنید و راهی هم برای حذف این گزینه برای شما وجود نداشته باشد. تصور کنید که گوشی موبایل شما بصورت اتوماتیک ویدیوها و تصاویر سنگین ناخواسته را از طریق وایبر دانلود کند و همان زمان که نیاز به چک کردن ایمیل خود دارید سرعت اینترنت شما که توسط وایبر اشغال شده است اجازه کار های اصلی شما را به شما ندهد و یا حتی فضای حافظه گوشی موبایل را سریعا تکمیل کرده و مکررا باعث هنگ کردن گوشی موبایل شما بشود و یا آنکه هزینه اینترنت ماهانه شما را بصورت ناخواسته چند برابر کند. البته این نقص فنی خیلی واضح و آشکار در وایبر, در برخی از اپلیکشنهای دیگر رفع شده است (ازذکر آن اپلیکیشنها به جهت پرهیز از تبلیغ برای اپلیکیشن خاص معذورم), واین امکان فراهم شده است که تنها تصویر کوچکی از ویدیو یا فایل تصویری در صفحه چت روم مشاهده بشود و کاربر درصورتی که تمایل به مشاهده فول تصویر و یا دانلود ویدیو و یا فایل تصویری روی رایانه یا گوشی تلفن خود داشته باشد اقدام به دانلود فایل و سپس مشاهده آن نماید. ولی چنین انتخابی حد اقل تا به امروز بر روی وایبر وجود ندارد و یا اگر چنین تنظیمی در ظاهر وجود دارد ولی عملا کار نمی کند.

چهار. یکی دیگر از خطاهای فنی و اخلاقی در بسیاری از این اپلیکیشنهای موبایل این است که بصورت پیش فرض, آخرین موقعیت جغرافیایی کاربر را بر روی گوگل مپ و مشابهم به دیگران نشان می دهد. خیلی از کاربران به این تنظیمات پیش فرض آگاه نیستند و یا حتی دانش آی تی آنها درحدی نیست که بتوانند تنظیمات امنیتی خود را بر روی این اپلیکیشنها اصلاح نمایند. بنابراین اپلیکیشنهایی این چنین باید بصورت پیش فرض گزینه های مشابهم را غیرفعال نمایند و تنها درصورتی که خود کاربر تمایل داشته باشد بتواند در قسمت تنظیمات اپلیکیشن مراجعه کرده و مثلا طوری تنظیم کند که دیگران (همه و یا افرادی که فقط در لیست وی هستند و یا غیره) بتوانند آخرین موقعیت ایشان بر روی نقشه گوگل مپ را مشاهده و ردیابی کنند.

پنج. دربرخی از این اپلیکیشنهای موبایلی این امکان وجود دارد که هر فردی بتواند لیست دوستان دیگران را هم مشاهده کند و یا اگر تنظیماتی برای قابل مشاهده بودن امکانات مختلف پروفایل یک نفر در آن اپلیکیشن وجود دارد, آن تنظیمات بسیار ساده و ناکارآمد است.

شش. بطور اخص, در گروه های وایبری, هیچ ادمینی برای گروه ها وجود ندارد. فرض کنید که یک عده از همکاران و یا دوستان یک گروه علمی را در وایبر برای تبادل نظر تشکیل داده باشند. حالا اگر یک نفر صورت اشتباهی ( سهوا یا عمدا ) وارد آن گروه بشود, هیچ فردی نمی تواند ایشان را از گروه حذف کند مگر آنکه خودش لطف کرده و از گروه خارج بشود. این موضوع هم خودش یکی از شواهد کاملا واضح و آشکار در عدم رعایت اخلاق انتقال اطلاعات , حفظ محرمانه گی, و امنیت کاربران در گروه های وایبری است.

هفت. بطور اخص, در گروه های لاین ( یکی دیگر از شبکه های اجتماعی موبایلی ), هر یک از افراد گروه می تواند همه افراد گروه را از گروه حذف کند و کلا گروه را تعطیل کند و هیچ ادمینی برای این گروه های تحت اپلکیشن Line وجود ندارد. بنابر این اگر یک نفر بصورت اشتباهی (سهوا یا عمدا) وارد یک گروه لاین شده باشد می تواند با چند کلیک ساده کل گروه را از هم بپاشد و تعطیل کند. .

 

امیدوارم برخی از مشکلات مرتبط با اخلاق حرفه ای و امنیت کاربران را که در ارتباط با کاربرد اپلیکیشنهای پیام رسانی و یا شبکه های اجتماعی موبایلی در بالا لیست کردم, ایده های خوبی را برای نحوه مواجهه با این اپلیکیشنها فراهم کرده باشد.

مجددا یادآوری می کنم که این ایده ها صرفا براساس مشاهدات شخصی اینجانب تدوین شده است.

 

توجه: بازنشر این مطلب در وبلاگهای خبری, روزنامه ها و خبرگزاریها, صرفا با استناد به نام نویسنده این مطلب (دکتر مهرداد جلالیان) و ارجاع به آدرس اینترنتی این وبسایت (http://www.DrMehrdad.com) مجاز است. هرگونه کپی برداری از بخشهایی از ایده های این مطلب بدون رعایت قوانین اخلاق انتشار ممنوع است.

 

 

       +        +        +        +        +        +        +        +        +        +        +        +

 

ویرایش انگلیسی الاصل (Native English Editor)

 

(توسط ویراستار انگلیسی الاصل نشریه پزشک الکترونیک)

 

ویراستاری که مقالات انگلیسی دکترمهرداد جلالیان را ویرایش می کند

 

بهمراه ارائه سرتیفیکیت ویرایش انگلیسی الاصل

 

جهت کسب اطلاعات تکمیلی و فرایند ویرایش اینجا را کلیک کنید 

 

+        +        +        +        +        +        +        +        +        +        +        +    

 

به روز رسانی شده در پنج شنبه, 15 آبان 1393 09:06

جستجو

ویرایش انگلیسی الاصل, بریتیش و امریکن

ویرایش انگلیسی الاصل

بهمراه ارائه سرتیفیکیت ادیت

توسط ویراستاری که مقالات دکترمهردادجلالیان را ویرایش می کند

ویراستار انگلیسی الاصل

 

 

چک کردن مقاله ازنظرپلاجیاریزم

 

مهرداد جلالیان در یک نگاه:

دکتر سید مهرداد جلالیان, پزشک, پژوهشگر و نگارنده مقالات آموزشی متعدد به زبان فارسی و انگلیسی در زمینه های ساینتیفیک رایتینگ, اخلاق پژوهش و انتشار, روش تحقیق, پژوهشگر برتر سال 1388, جورنالیست, ناشر مجله و کتاب در حال حاضر و نیز دانش آموز برگزیده المپیاد ریاضی درسالهای دور است. مهرداد جلالیان درحال حاضر عضو (عضویت ازطریق مجله) دو معتبرترین نهاد جهانی مرتبط با سیاستگذاریهای اخلاق انتشار به نامهای کمیته اخلاق انتشار, و انجمن جهانی سردبیران مجلات پزشکی است.

 

یادآوری مهم:

کلیه مطالب آموزشی و یادداشت های روزانه منتشر شده در این وبلاگ, صرفا منعکس کننده نظرات شخصی نویسنده می باشد.

تمام مطالب این وبلاگ بصورت رایگان قابل دسترس است. انتشار مجدد فایلهای PDF مقالات این وبسایت به همان شکلی که هست و بدون دخل و تصرف در محتوی آن و با ذکر نام نویسنده و ذکر آدرس وبسایت نویسنده بلامانع است.

هرگونه کپی برداری از بخش یا همه هر یک از مطالب این وبسایت ممنوع است.

از پاسخ به ایمیلهای شما که حاوی تقاضای همکاری اینجانب با شما در زمینه مقاله نویسی و انتشار, پژوهش, و هر فعالیت آموزشی و پژوهشی دیگر باشد, معذورم.

منتخبی از مطالب سایت

برای ورود به صفحه حاوی منتخبی از مقالات آموزشی من در زمینه  های آمار و روش تحقیق, اخلاق پژوهش و انتشار, و ساینتیفیک رایتینگ و ایده های انتشار بر روی عنوان زیر کلیک شود:

منتخبی از مطالب سایت

پاسخ به شایعترین سوالات پرسیده شده از من درارتباط با تولید وانتشار علم, و اخلاق پژوهش و انتشار

برای ورود به صفحه حاوی لینک دانلود PDF پاسخ های من به شایعترین سوالات پرسیده شده درارتباط با مقاله نویسی و انتشار, اخلاق پژوهش و اخلاق انتشار, بر روی عنوان زیر کلیک شود:

پاسخ به شایعترین سوالات پرسیده شده از من درارتباط با تولید وانتشار علم, و اخلاق پژوهش و انتشار

ویرایش انگلیسی االاصل


پژوهشگران محترم و سردبیران مجلات علمی درصورتی که تمایل به ویرایش انگلیسی الاصل مقالات خود توسط ویراستاری دارند که مقالات دکتر مهرداد جلالیان را ویرایش می کند, می توانند اینجا را کلیک کنند تا درخواست خود را به واحد ویرایش انگلیسی درنشریه پزشک الکترونیک ارسال نمایند.

عضویت درخبرنامه سایت دکترمهرداد جلالیان در Yahoo Groups


برای مطلع شدن از انتشار مطالب جدید در وبسایت دکترمهرداد جلالیان, خوانندگان محترم این وبسایت می توانند در یاهو گروپ دکتر مهرداد جلالیان عضو بشوند.

جهت عضویت در یاهو گروپ مهرداد جلالیان اینجا را کلیک کنید و در صفحه ای که درپنجره جدیدی باز می شود, بعد از لاگین کردن به یاهو می توانید عضویت یا Membership خود را به این گروه اضافه یا Join نمایید.

بازگشت به بالا